Rádi vám pomůžeme info@puvod.cz Právě jsme on-line

SOPÓCI 14. 7. 2023 5 min.

Jako první dáváme minulosti tvář – pomocí umělé inteligence

Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. A my s tím souhlasíme. Takže pokud při svém pátrání objevíme dobové fotografie, je to pro nás i pro naše klienty jako vyhrát jackpot. Co když se ale žádné fotografie nedochovaly? Ani pak neskládáme zbraně. Umělá inteligence totiž dokáže divy a my jsme přišli na unikátní způsob, jak ji využít.

Když se na nás klient obrátí s tím, že by chtěl sestavit rodokmen nebo sepsat kroniku svého rodu, vždycky doufáme, že při svých rešerších na nějaký obrazový materiál narazíme. A když se to podaří, máme z toho obrovskou radost.

Protože upřímně: Dozvědět se, že váš prapradědeček sloužil v rakousko-uherské armádě u toho a toho pěšího pluku je sice fajn, ale vidět ho na fotce v uniformě – to je zážitek na úplné jiné úrovni.

Podobně když si přečtete, že v rodné vesnici vaší prababičky žilo kolem 600 obyvatel a na návsi se nacházel barokní kostelík, není to špatné. Ale ještě mnohem lepší je vidět tu vesnici na autentické fotografii.

Novinky ze současnosti i střípky z minulosti.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

S obrázky to v archivech bývá špatné

Realita je bohužel taková, že v archivech se fotografie většinou neuchovávají. Ano, může se stát, že se váš předek něčím proslavil a vysloužil si vlastní „krabici“, ve které bývají i fotografie. Ale to se stává spíš výjimečně.

Občas se nějaké historické fotky najdou ve starých rodinných albech, případně v pozůstalostech, jenže zvlášť při pátrání ve vzdálenější minulosti je takových objevů jako šafránu.

To nás logicky přivedlo na myšlenku: Když nenajdeme žádné dobové fotografie, znamená to, že už další varianta neexistuje? Nemohli bychom dodat minulosti tvář nějakým jiným způsobem? Odpověď jsme našli právě díky umělé inteligenci.

Dobová fotografie originál r. 1925.

Vizualizace k nerozeznání od fotografie

Na tohle jsme vážně pyšní: Jako první jsme přišli na to, jak pomocí umělé inteligence vytvářet hyperrealistické historické vizualizace.

Jinými slovy, i když se nedochovaly žádné skutečné fotografie vašich předků nebo třeba domu, ve kterém vyrůstali, díky umělé inteligenci můžete zjistit jejich pravděpodobnou podobu. A to do neskutečných detailů.

Asi už jste viděli fantaskní obrázky generované službami, jako je třeba Midjourney. Naším cílem ale je dodat umělé inteligenci natolik přesné a relevantní informace, aby svoji „fantazii“ musela zapojovat co nejméně.

Vizualizace, dnes již neexistujícího, nedochovaného dřevěného větrného mlýna, podle skutečných dobových parametrů pomocí umělé inteligence.

Umělá inteligence si bez té lidské neporadí

Aby vznikla realistická vizualizace, jsou nezbytná kvalitní, podrobná data a také ruka zkušeného profesionála, který výslednou podobu dotáhne k dokonalosti. Proces rekonstrukce tak v zásadě zahrnuje dva kroky:

1. Vytvořit kvalitní prompt

Vraťme se k příkladu, kterého jsme se už dotkli. Dejme tomu, že váš prapradědeček sloužil v rakousko-uherské armádě a nedochovala se žádná jeho fotografie.

Možná ale máme k dispozici informace, které jsme při rešerších objevili a které nám při historické rekonstrukci pomohou, například:

  • věk
  • barva vlasů
  • barva a tvar očí
  • tvar nosu, úst, brady a celého obličeje
  • znaménka, jizvy a jiné viditelné znaky
  • typ a výška postavy
  • povolání
  • historické období
  • vojenská hodnost, příslušnost k pluku
  • uniforma (druh, detaily – např. knoflíky)

Všechny tyto informace, které umíme najít v kmenových listech vojáků nebo v matričních a pozemkových knihách, dokáže AI úspěšně zpracovat. Vstupní zadání můžeme navíc zpřesnit fotografií jiného vojáka ze stejné doby, případně fotografiemi jiných členů vaší rodiny, které umělé inteligenci „napoví“, jak by výsledná vizualizace mohla vypadat.

Výřez cestovního pasu z roku 1820. Uvedené údaje: postava malá, obličej podlouhlý, vlasy černé, ústa a nos souměrné a další podrobnosti. Zdroj: archiv Jany Sopóci.
Detail kmenového listu vojáka z roku 1905. Zdroj: archiv Jany Sopóci.

2. Doladit detaily

Umělá inteligence zvládne leccos, ale historicky přesné jemné detaily (například výložky na uniformě) vygenerovat nedokáže – ani když je prompt sebelepší a sebepodrobnější.

Vizualizaci proto od umělé inteligence převezme zkušený designér, který s řemeslnou pečlivostí a s přihlédnutím k historickým faktům vybrousí všechny detaily.

Pro spolupráci na AI rekonstrukcích jsme si vybrali zkušeného experta – designéra, fotografa a odborníka na umělou inteligenci, který právě díky svému oku fotografa dokáže finální úpravy provést citlivě. Ke své práci přistupuje stejně jako my – profesionálně, precizně a s osobním zaujetím –, a tak jsme opravdu rádi, že ho ve svém týmu máme a můžeme vám jeho služby zprostředkovat.

Tím ale možnosti umělé inteligence nekončí. Našli jste staré fotografie, na kterých se už nemilosrdně podepsal zub času? Restaurování pomocí AI jim vrátí jejich původní kouzlo, a vy si tak budete moci vzpomínky na své blízké uchovat v té nejkrásnější podobě.

Propojení, které funguje

Na první pohled může to spojení působit zvláštně. Na jedné straně umělá inteligence, která je fenoménem posledních několika let. A na druhé straně dávná historie, staré archivy a matriky.

Ve skutečnosti ale tahle kombinace funguje skvěle. (Ostatně přesvědčte se sami.) Umělá inteligence v těch správných rukou totiž dokáže dát minulosti jasný tvar a vdechnout jí život. A spolu s ní umí oživit i fascinující příběhy našeho rodu.

Příběhy, které jsme už možná zapomněli, ale naše krev si je stále pamatuje.

#krevsipamatuje

Kde můžete naši značku potkat?

Nová brandová koncepce se promítla nejen do našeho webu, ale i do našich profilů na sociálních sítích. Tam všude vás rádi uvidíme.

Vyžádejte si konzultaci zdarma

Poznejte minulost,
investujte do
budoucnosti

Kontaktujte nás Odpovíme obratem

Novinky ze současnosti i střípky z minulosti.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.